1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
دوشنبه, 14 فروردین 1396 ساعت 08:15

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌شرقی: به دنبال خودکفا کردن خانوارها و کاهش جامعه مددجویی هستیم

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌شرقی برنامه‌ها و رویکردهای این نهاد را در سال 96 تشریح کرد.

 

 

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، محمد کلامی توجه به موضوعات فرهنگی را اولین رویکرد این نهاد در سال جدید عنوان کرد و گفت: این نهاد رسالت اصلی خود را مبارزه با فقر فرهنگی قرار داده است و باید آموزه‌های فرهنگی و باورهای مذهبی و انقلابی به درون خانوارهای تحت پوشش نفوذ پیدا کند.

کلامی خاطرنشان کرد: نفوذ فرهنگی به خانواده‌ها سبب بالا رفتن انگیزه‌های دینی و معنوی و روحیه کار و تلاش می‌شود و زمینه‌های تولید فقر جدید را می‌بندد، چون اعتیاد و طلاق نشات گرفته از فقر فرهنگی است.

وی رویکرد دیگر کمیته امداد را در سال جدید ایجاد اشتغال پایدار برای خانوارهای تحت حمایت عنوان کرد و افزود: اشتغالزایی در مشاغلی انجام خواهد شد که مقطعی و موقتی نباشند و به خودکفایی خانوارها کمک کنند.

کلامی با بیان اینکه کمیته امداد نباید به بیمارستانی برای بستری کردن مادام العمر افراد تبدیل شود،تاکید کرد: کمیته امداد یک اورژانس اجتماعی است، یعنی افراد وارد این نهاد می‌شوند تا تحت مداوا و مشاوره قرار گیرند و سپس مرخص شوند.

وی با اعلام اینکه ایجاد اشتغال و خودکفایی خانوارها هدف اصلی کمیته امداد است، تصریح کرد: این نهاد طرح استعدادسنجی بین افراد 20 تا 50 ساله انجام داده و قرار است 37 هزار نفر مورد مشاوره شغلی قرار گیرند و سپس بر اساس سند تدبیر استان و ارزیابی نیازهای بازار، آموزش های شغلی به آنان داده شود.

مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه در سال جدید با توجه به رویکردهای جدید سهم عمده ای را در اشتغال استان خواهیم داشت، افزود: این نهاد در لبیک به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال، بیش از 20 درصد سطح اشتغال استان را به خود اختصاص خواهد داد.

کلامی گفت: از ارائه آموزش‌های شغلی فله ای به مددجویان اجتناب کرده و آموزش‌های شغلی بر اساس نیاز بازار خواهد بود. کسانی که بین 20 تا 30 ساله هستند باید آموزش هایی را یاد بگیرند که معطوف به بازار است و می تواند ارزش افزوده و ثروت ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: امسال مشاغل جدید در فضای مجازی،شرکت های دانش بنیان، صنایع مرتبط با خودرو و پرورش پرندگان مورد توجه این نهاد قرار خواهد گرفت.

مدیرکل کمیته امداد استان با اشاره به اینکه ما به دنبال خودکفا کردن خانوارها و کاهش جامعه مددجویی هستیم، تاکید کرد: در سال 96 تلاش این نهاد با توجه به سیاست های جدید، توانمندسازی و خودکفا کردن بیش از پنج هزار خانوار است.

کلامی اظهار کرد: تلاش ما این است که با پایش مددجویان کسانی که به مرز خودکفایی رسیده‌اند از کمیته امداد جدا کنیم تا بتوانیم ظرفیت های جدیدی را برای تحت پوشش قرار دادن افراد نیازمند ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه کمیته امداد یک مرکز فرماندهی اجتماعی در مبارزه با فقر است، اظهار کرد: وظیفه اصلی این نهاد هماهنگی بین بخش‌ها و سازمان‌ها برای مبارزه با فقر فرهنگی و اجتماعی است. همه ارکان حاکمیت مسئول مبارزه با فقر هستند و نباید این وظیفه صرفا به کمیته امداد سپرده شود.

کلامی با اشاره به اینکه برای مبارزه با فقر ابتدا باید منشاء بروز فقر را درمان کرد، افزود: باید سیاست های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به گونه‌ای سازماندهی شوند که فقر در جامعه تولید نشود.

مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه سیاست این نهاد خانه دار کردن مددجویان فاقد مسکن است و در سال جدید یک هزار و 500 واحد مسکن برای مددجویان احداث خواهد شد،افزود: در صورت کمک خیران طرح رضوان این تعداد قابل افزایش است.از خیران مسکن ساز انتظار داریم کمیته امداد استان را در تامین مسکن نیازمندان کمک کنند.

وی ادامه داد: تامین مسکن در کشور ما یکی از بخش های پرهزینه بوده و از دلایل بروز فقر است چون بخش عمده ای از درآمد و ثروت خانوارها را می بلعد و درآمد خانوارها برای اجاره مسکن پرداخت می شود.

کلامی با اعلام اینکه یکی از دغدغه های کمیته امداد تقویت پژوهش گری در این نهاد است،خاطرنشان کرد: حضور پررنگ پژوهش در بدنه کمیته امداد باعث می شود حرکت های اصولی و حساب داشته باشیم و از آزمون و خطاهایی که باعث ایجاد هزینه می شوند پیشگیری کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه امسال آموزش های عمومی و تخصصی را در این نهاد تقویت خواهیم کرد،افزود: مددکاران با آموزش و ارتقای سطح دانش خود تبدیل به مشاورانی آگاه و دلسوز می شوند تا سطح کار مددکاری از کار اجرایی به سطح مشاوره ای ارتقا پیدا کند.

کلامی با اعلام اینکه امسال با ایجاد بانک اطلاعات خیران یک ارتباط دوسویه و سازنده با آنان برقرار خواهیم کرد تا در کنار کمک‌های مادی خیران از حمایت‌های معنوی و مشورتی آنان نیز برخوردار شویم، خاطرنشان کرد: خیران را در جریان ریز هزینه کرد کمک های آنان قرار خواهیم داد تا با شفافیت درآمدها و هزینه کرد ها، اعتماد مردم و خیران را نسبت به فعالیت های کمیته امداد ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه کمیته امداد استان در سال جدید تعامل مثبت و سازنده با نهاد های اجتماعی و موسسات خیریه خواهد داشت، گفت: در فضای تعامل و سازنده سطح خدمت رسانی را تعمیق و گسترش می‌دهیم. همکاری کمیته امداد و نهاد های خیریه سبب خواهد شد تا تعداد بیشتری از نیازمندان جامعه بتوانند از خدمات کمیته امداد و خیریه‌ها برخوردار شوند.

کلامی در مورد ساماندهی صندوق‌های صدقات کمیته امداد استان، تصریح کرد: با هماهنگی که با فرمانداران خواهیم داشت، صندوق‌های صدقات در سطح استان ساماندهی و از صندوق‌هایی که متولی مشخص و قانونی ندارند، جلوگیری خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد استان در مورد انتظارات این نهاد از مسئولان استان تصریح کرد: فقر معلول کارکردهای غلط نهادهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است و این نهادها به نوعی در تولید فقر در جامعه نقش داشته‌اند و باید برای مبارزه با آن نیز به صورت جدی وارد میدان شوند.

وی تاکید کرد: تصور اینکه کمیته امداد باید با فقر مبارزه کند باور و اندیشه غلطی است. از نهاد ها و سازمان‌ها انتظار داریم با ریزبینی و اتخاذ سیاست‌های کارآمد هم از تولید فقر جلوگیری کنند و هم یاری‌گر کمیته امداد در مبارزه با فقر باشند.

 

نوشتن نظر

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست.

اختلال حافظه، توهم، بدبینی و جنون روانی، سوغات مصرف شیشه است.                              والدین گرامی: با پرهیز از تحقیر، تنبیه بدنی و مقایسه، آسیب پذیری فرزندتان را در برابر اعتیاد کاهش دهید.                              باور نادرستی که خیلی ها را معتاد کرد: اگر ظرفیت داشته باشی، مصرف تفریحی مواد معتادت نمی کند.                             نوجوان عزیز: اعتیاد با این جملات شروع می شود: بیا امتحان کن، فقط یکبار.                             این خانواده ها مراقب باشند: خانواده های از هم پاشیده، بی بند و بار، سخت گیر و کم اطلاع در مورد اعتیاد.