1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
شنبه, 26 فروردین 1396 ساعت 08:29

شناسایی ۷۸۰نوزاد و کودک مسموم‌شده با موادمخدر

حسین اسدبیگی افزود: به طور کلی کودکانی که از مادر معتاد متولد می‌شوند یا در خانه توسط والدین به آنها مواد یا داروهای ترک اعتیاد خورانده می‌شود و آنکه خودشان به صورت تصادفی اقدام به مصرف این مواد می‌کنند،«مسموم به موادمخدر» نامیده می‌شوند.

اغلب این کودکان از طریق گزارش‌های بیمارستانی شناسایی نشدند، بلکه افراد و نهادهای مختلف همچون مراکز قضائی، انتظامی، اقوام و... در ارائه این گزارش‌ها سهیم بودند. درضمن ۵۳۳ نفر از آنها از طریق مراکز درمانی به اورژانس اجتماعی گزارش داده شدند. این در حالی است که از این ۷۸۰ نفر ۳۹۲ نفر دختر و ۳۸۸ نفر پسر بودند. در بین این ۷۸۰ نفر، ۳۸۴ نوزاد با مسمومیت با موادمخدر (معتاد) به دنیا آمده بودند.

 

روند درمان نوزادان مسموم چگونه است؟

رئیس اورژانس اجتماعی کشور ادامه داد: با دستور قضائی ۲۸۱ نفر از این کودکان و نوزادان به بهزیستی ارجاع و تحویل داده شدند و ۴۵۰ مورد آنها به خانواده بازگردانده شدند و کفالت ۳۶ نفر آنها نیز به علت عدم صلاحیت والدین به اقوامشان واگذار شد و ۱۳ مورد آنها نیز فوت شدند.

اسدبیگی افزود: البته بسیاری از آنها به بهزیستی تحویل داده می‌شوند. این در حالی است که به علت مراجعه متعدد والدین به قاضی، نهایتا قاضی برای آنها حکم برگشت به خانواده را صادر می‌کند و علت این امر آن است که یا خانواده متنبه شده یا قاضی به طور موقت کفالت کودک را به بهزیستی واگذار کرده تا خانواده او اصلاح شوند. او تصریح کرد: به همین دلیل قطعی نیست که از این تعداد ۲۸۱ نفر همگی آنها کاملا تحت نظر بهزیستی باشند، بلکه بسیاری از آنها به خانواده‌هایشان بازگردانده می‌شوند.

آماری از میزان نوزاد فروشی نداریم

رئیس اورژانس اجتماعی کشور آمار ۷۸۰ نفر کودک و نوزاد مسموم به موادمخدر را طی یک سال رقم قابل توجهی دانست و در این میان آمار ۳۸۴ نوزاد متولد شده با مسمومیت موادمخدر را نیز آمار قابل ملاحظه‌ای عنوان کرد.

اسدبیگی خاطرنشان کرد: ممکن بود تعداد کمی از نوزادان معتاد که از مادران معتاد متولد شده بودند، توسط مادرانشان که برخی از آنها کارتن خواب هستند به فروش می‌رسیدند که با نظارت اورژانس اجتماعی از این مساله جلوگیری شد.

او ادامه داد: در حال حاضر اصلا آماری از فروش نوزادان و کودکان در دست نداریم، زیرا این موضوع جرم است و قاضی و نیروی انتظامی این مساله را پیگیری می‌کند و اورژانس اجتماعی بهزیستی آن‌قدر نیروی انسانی و وقت ندارد که این مساله را پیگیری کند و مسئولیتی نیز در این حوزه نداریم. حتی اگر در این زمینه اتفاقی بیفتد، ممکن است ما را مجرم بدانند و مدعی شوند وقتی مسئولیتی در این زمینه ندارید، چرا دنبال این مساله رفتید.

اسدبیگی تاکید کرد: کودک فروشی، مساله قضائی و جنایی است و به بهزیستی ارتباطی ندارد.

مسمومیت‌اغلب کودکان با تریاک و متادون

رئیس اورژانس اجتماعی کشور درباره آمارهای استانی کودکان مسموم با موادمخدر طی ۹ ماهه نخست سال ۹۵ گفت: چهار استانی که بیشترین آمار نوزادان مسموم با موادمخدر داشتند، به ترتیب تهران، کرمان، کرمانشاه و خراسان‌ جنوبی بودند.

اسدبیگی خاطرنشان کرد: جالب است که در شش ماهه نخست سال ۹۵ از ۷۷ موردی که در استان کرمانشاه گزارش مسمومیت کودک و نوزاد با موادمخدر را داشتیم، ۶۰ مورد آنها مسمومیت با متادون والدین را تجربه کرده بودند. این در حالی است که طی ۹ ماهه سال ۹۵، ۱۰۷ مورد مسمومیت با موادمخدر کودکان و نوزادان از استان کرمانشاه گزارش شده است.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور درباره مسمومیت با مشروبات الکلی اظهارکرد: گزارشی از مسمومیت با مشروبات الکلی نداشتیم، اما با این حال ممکن است این مسمومیت وجودداشته باشد، اما به علت آنکه گزینه الکل را به صورت مجزا نداریم، تعداد کمی هم که گزارش شده، جزو سایر آمارها به حساب آمده است.

اسدبیگی درباره تجزیه و تحلیل مسمومیت کودکان و نوزادان توسط انواع موادمخدر گفت: بسیار دشوار است که بخواهیم میزان و نوع مسمومیت‌ها را به ترتیب در مواد مختلف احصا کنیم، زیرا موارد قانونی متعددی مانع این مساله است و ممکن است بیمارستان، اصلا به ما گزارش ندهد که این کودک یا نوزاد با چه نوع موادی مسموم شده است.

او افزود: به همین دلیل تجزیه و تحلیل آماری مسمومیت نوزادان و کودکان براساس نوع موادمخدر امری دشوار است، اما بیشترین ماده‌ای که منجر به مسمومیت کودکان و نوزادان می‌شود، به طور کلی متادون و تریاک است و این مساله نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد.

 

نوشتن نظر

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست.

اختلال حافظه، توهم، بدبینی و جنون روانی، سوغات مصرف شیشه است.                              والدین گرامی: با پرهیز از تحقیر، تنبیه بدنی و مقایسه، آسیب پذیری فرزندتان را در برابر اعتیاد کاهش دهید.                              باور نادرستی که خیلی ها را معتاد کرد: اگر ظرفیت داشته باشی، مصرف تفریحی مواد معتادت نمی کند.                             نوجوان عزیز: اعتیاد با این جملات شروع می شود: بیا امتحان کن، فقط یکبار.                             این خانواده ها مراقب باشند: خانواده های از هم پاشیده، بی بند و بار، سخت گیر و کم اطلاع در مورد اعتیاد.