دوشنبه, 30 دی 1392 ساعت 17:11

مصرف مداوم کوکایین مدار لذت مغز را تغییر می دهد

دانشمندان ساز و کار مهمی در مغز شناسایی کرده اند که دلیل اعتیادآور بودن کوکائین را توضیح می دهد و می تواند به کشف درمان های جدید برای این بیماری منجر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین به نقل از خبرگزاری فرانسه، محققان آمریکایی دریافتند ماده مخدر کوکایین در یکی از فرآیندهای مغزی تغییر ایجاد می کند و بیان    ژن های مغز را بدون تغییر در توالی آنها، تحت تاثیر قرار می دهد.

این تغییرات در مدار لذت مغز روی می دهد. این مدار نخستین جایی است که تحت تاثیر مصرف مداوم کوکایین قرار گرفته و تمایل به مصرف کوکائین را افزایش می دهد.

دکتر نورا ولکو، مدیر موسسه ملی اعتیاد به مواد مخدر آمریکا، گفت: «این کشف اساسی شناخت دانشمندان را از چگونگی عملکرد اعتیاد آوری کوکایین افزایش می دهد. گرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم است، اما این یافته ها از وجود بازیگر جدید و مهمی در سطح مولکولی پرده بر می دارد که در هنگام مصرف کوکائین، هدف قرار می گیرد و از این رو یک هدف جدید بالقوه برای ارائه داروهای ترک اعتیاد محسوب می شود.»

نتایج تحقیق دانشمندان نشان می دهد، کوکائین مانع از فعالیت آنزیمی می شود که نقش مهمی در کنترل بیان ژن ها دارد.

آنها با معکوس کردن روند سرکوب این آنزیم که G9a‌ خوانده می شود می توانند از اعتیاد به کوکایین جلوگیری کنند.

در مطالعاتی که برای تحقیق پیرامون اثر کوکایین بر روی موش و میمون انجام گرفته است، پس از قطع مصرف آن، نشانه های ترک از جمله ضعف شدید، بد خوابی، افسردگی، تحریک پذیری و گرسنگی شدید نمایان شده است.

بازگشت به بالا