1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
دوشنبه, 30 دی 1392 ساعت 17:11

استعمال دخانیات قابل‌پیشگیری‌ترین عامل مرگ

در حالی که شرکت‌های دخانیات به انتشار آگهی‌های تمام‌صفحة محصولاتشان ادامه می‌دهند، هر ساله تقریبا 438 هزار‌ آمریکایی بر اثر بیماری‌های مربوط به دخانیات فوت می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین، این میزان 50 برابر مجموع افرادی است که به علت ترکیب و مصرف داروهای غیرقانونی می‌میرند. به‌علاوه، در آینده 10 میلیون نفر نیز در اثر ابتلا به بیماری‌های رنج خواهند برد که علت آن دخانیات است. تا امروز دخانیات علت بروز 25 بیماری شناخته می‌شود، به طوری که از هر پنج مرگ در آمریکا یکی به کشیدن سیگار مربوط است. بنابراین‌، هر نوع استدلالی از سوی صنعت دخانیات در این خصوص که استعمال دخانیات‌ خطرناک نیست، غیر مسئولانه بوده و مدارک و شواهد علمی موجود را نادیده می‌گیرد.

 

استعمال تنباکو و سیاست‌های پیشگیرانه

بیش از 40 سال از زمانی می‌گذرد که دولت آمریکا شروع به دادن هشدار در مورد خطرات ناشی از مصرف‌ تنباکو برای سلامت ملی کرده است. با وجود همة آموزش‌های مرتبط به این حوزه، هزینه‌های‌ پزشکی مربوط به استعمال سیگار هنوز هم متجاوز از 5/75 میلیارد دلار در سال است. در مقابل، 46 ایالت به منظور احیای این هزینه‌هایی پزشکی، صنعت دخانیات را تحت تعقیب قانونی قرار داده‌اند.

در سال 1998، مسئولین کمپانی‌های صنعت دخانیات با 40 ایالت توافق‌نامه امضا کردند. این توافق‌نامه شرکت‌های سیگارسازی را موظف کرده است که درطی 25 سال، 206 میلیارد دلار به ایالت‌های آمریکا پرداخت کنند. این توافق نامه همچنین متضمن اقدامات گوناگونی برای آموزش مبارزه با مصرف سیگار و تبلیغ و تامین مالی برای انجام تحقیقاتی به منظور تعیین استراتژی‌های موثر برای ترک سیگار است. در این توافق‌نامه تبلیغات بیلبوردی با هدف استفاده از فرآورده‌های دخانیات، و تبلیغاتی که جوانان را جذب می‌کند (شامل تجاری‌سازی نمونه‌ها و استفاده از شخصیت‌های کارتونی در تبلیغات) ممنوع اعلام شده است. شرکت‌های دخانیاتی در مواجهه با محدودیت‌های این توافق‌نامه و مخالفت‌‌های‌ شدید سازمان‌های مخالف سیگار، می‌کوشند تصویر ذهنی خود را در میان مصرف‌کنندگان آمریکایی احیا کنند.

متاسفانه، اغلب سرمایه و بودجه‌ای که برای‌ کنترل و پیشگیری از مصرف دخانیات تخصیص داده می‌شود، در سطوح ایالت‌ها به این منظور استفاده نمی‌شود. بسیاری از ایالت‌های آمریکا  به‌هنگام کسری بودجه، بودجة برنامه‌های مبارزه با سیگار را کاهش می‌دهند. چند ایالت آمریکا نیز بودجة تصریح‌شده در  این توافق‌نامه را صرف تولید برنامه‌هایی برای ترک سیگار کرده‌اند و توفیق‌هایی را در کاهش مصرف‌ سیگار گزارش کرده‌اند.

 

«اقدامات خوبِ» شرکت‌های سیگارسازی؟

آیا شرکت‌های دخانیات از نظر اخلاقی به جامعه متعهد هستند؟ آیا این تعهدات باید با تعهدات اخلاقی شرکت‌ها در سایر صنایع تفاوت داشته باشد؟ بیایید این سوال را در زمینه یک شرکت دخانیاتی خاص مد نظر قرار دهید.

کمپانی «فیلیپ موریس» بزرگترین شرکت تولیدی و بازاریابی کالاهای مصرفی بسته‌بندی‌شده در جهان و بزرگترین شرکت غذایی در آمریکاست. این کمپانی همچنین بزرگ‌ترین و سودآورترین شرکت دخانیاتی در جهان است. از نظر بسیاری از آمریکایی‌ها، «فیلیپ موریس» که مالکیت شرکت غذایی «کرافت‌فودز» را نیز برعهده دارد، با بیش از 400 هزار  نفر در آمریکا و 3 میلیون و چهارصد هزار نفر در سراسر جهان که هر ساله بر اثر استعمال سیگار می‌میرند، مرتبط است. این کمپانی در آمریکا و در سطح جهان‌ پیشگام جذب سیگاری‌های جدید خصوصاً دختران و زنانی است که به طور سنتی سیگاری نبوده‌اند. به‌علاوه، «فیلیپ موریس» و سایر شرکت‌های دخانیاتی به منظور کسب سود بیشتر عامة مردم را در مورد ایمنی تنباکو و تولید و بازاریابی مواد اعتیادآور شیمیایی تعمداً فریب می‌دهند.

با این حال، بازدید از مقر اصلی«فیلیپ موریس» در نیویورک تصویر متفاوتی را ترسیم می‌کند. این شرکت مبلّغ و مروج امور خیریه و به شکل خاص «برنامة پیشگیری از استعمال سیگار در میان جوانان» است. این شرکت بانی برگزاری «نمایشگاه هنر بومی آمریکا» و اسپانسر «بورسیة دانشجویان دانشکدة تورگود مارشال»‌ است. به‌علاوه، کارفرمایان «فیلیپ موریس» دستی هم در اقدامات بشردوستانه‌ای نظیر «مبارزه با گرسنگی» و «مبارزه با خشونت خانگی» دارند. این شرکت سالانه 60 میلیون دلار را به امور خیریه اهدا می‌کند.

همچنین «فیلیپ موریس» هرساله  100 میلیون دلار صرف تبلیغ می‌کند تا مردم را در مورد کارهای خوبش مطلع کند!  این کمپین تبلیغاتی در راستای یک استراتژی دقیق به منظور بهبود تصویر شرکت در ذهنیت مردم آمریکا و جهان و اعتباربخشی به آن طراحی شده است. افزون بر این کمپین تبلیغاتی، این شرکت یک «ادارة سخنگویان» راه‌اندازی کرده است که مدیران ارشد شرکت به آن‌جا می‌روند تا خطاب به سایر گروه‌ها و سازمان‌ها در مورد کارهای خیریه‌شان صحبت ‌کنند. نظر شما در مورد انگیزة‌ اصلی کارهای خیریة فیلیپ موریس‌ چیست؟ آیا فکر می‌کنید که هدف کلیدی شرکت امور اخلاقی است یا این کارها در راستای یک کار روابط عمومی انجام می‌شود؟ توجه داشته باشید که سیگاری‌ها خودشان انتخاب می‌کنند که سیگار را شروع کنند. آیا عادلانه است که فیلیپ موریس‌ فیلیپ موریس‌ را به دلیل مشکلات سلامت مربوط به سیگار سرزنش کنیم؟

 

 

ترک سیگار‌

ترک سیگار ساده نیست. سیگاری‌ها باید اعتیاد بدنی به نیکوتین و عادت روشن کردن سیگار در زمان‌های معینی از روز را کنار بگذارند. تا جایی که ما در مورد روش‌های موفق ترک‌ اعتیاد می‌دانیم، ترک سیگار اغلب فرایندی طولانی است و چه‌بسا شامل چندین تلاش ناموفق پیش از رسیدن به موفقیت نهایی در ترک باشد. حتی ترک‌کنندگان موفق نیز گهگاه لغزش‌هایی دارند که باعث تاکید بر این نکته می‌شود که ترک سیگار فرایندی پویا و دینامیک است که در طول زمان رخ می‌دهد.

تقریبا 70 درصد از سیگاری‌های بالغ در آمریکا می‌خواهند سیگار را ترک کنند. 40 درصد از آنها هر سال  تلاش‌های‌ جدی‌ای را  برای ترک داشته‌اند؛ اگرچه کمتر از 5 درصد  آنها موفق شده‌اند. کسانی که می‌خواهند سیگار را ترک کنند، چند گزینه پیش رو دارند. اکثر افرادی که در ترک سیگار موفق می‌شوند، سیگار‌ را به‌یکباره و به‌کلی کنار گذاشته‌اند؛ یعنی خیلی ساده تصمیم گرفته‌اند که دیگر سیگار نکشند. برخی به برنامه‌های کوتاه‌مدتی مانندی برنامه‌های ارائه‌شده توسط «انجمن سرطان آمریکا» روی آورده‌اند‌ که مبتنی بر اصلاح رفتار و سیستم «پاداش به خود» است. به غیر از این دو دسته، برخی افراد به سراغ مراکز درمانی رفته‌اند. امتیاز این مراکز درمانی این است که برای رسیدن به هدف ترک سیگار‌، برنامه‌های دارند که از سوی یک کلینیک پزشکی محلی یا یک خط تلفنی حمایت می‌شود. در نهایت، برخی افراد با پزشکان به شکل خصوصی کار می‌کنند تا به هدفشان برسند.

سیگاری‌ها باید تصمیم بگیرند که کدام روش یا کدام ترکیب، بهترین کارایی را برای آنها خواهد داشت. برنامه‌هایی که چندین رویکرد را با هم ترکیب می‌کند، نوید‌بخش‌ترین برنامه‌ها به حساب می‌آیند. ملاحظات مالی، خصوصیات شخصیتی و سطح اعتیاد جملگی فاکتورهایی هستند که باید در این مورد در نظر گرفته شود.

 

ترک اعتیاد به نیکوتین

اعتیاد به نیکوتین یکی از سخت‌ترین اعتیادهایی است که به‌سختی می‌توان بر آن غلبه کرد. اقدام به ترک سیگار عموماً منجر به بروز نشانه‌های ترک نیکوتین می‌شود. نشانه‌های ترک نیکوتین شامل برانگیختگی، بی‌قراری، حالت تهوع، سردرد و میل شدید به مصرف تنباکو است.

 

فرآورده‌های جایگزین نیکوتین

محصولات بدون تنباکو که جایگزین سطح تخلیه‌شدة نیکوتین در خون فرد می‌شود، به برخی افراد در توقف مصرف‌ تنباکو کمک می‌کنند. رایج‌ترین محصولات عبارتند از آدامس جویدنی نیکوتین‌دار و برچسب نیکوتین که هر دو در قفسه‌های فروشگاه‌ها بدون ارائة نسخه پزشک‌ در دسترس هستند. «وزارت دارو و غذای آمریکا» اسپری بینی نیکوتین‌دار‌ و اسپری استنشاق نیکوتین را نیز تایید کرده است.

برخی بیماران برای کاهش مصرف نیکوتین در طول زمان از آدامس تجویزی حاوی نیکوتین استفاده می‌کنند. مصرف‌کننده تحت نظر پزشک، 12 تا 24 قطعه آدامس را در هر روز به مدت 6 ماه می‌جود. این آدامس به اندازة سیگار به بدن نیکوتین می‌رساند، اما چون از طریق غشای مخاطی دهان جذب می‌شود، باعث یورش شدید نیکوتین به بدن نمی‌شود. مصرف‌کنندگان هیچ کدام از «نشانه‌های ترک» را تجربه نمی‌کنند و در نتیجه میل کمتری به نیکوتین پیدا می‌‌کنند و دوز نیکوتین تا وقتی که کاملا محو شود کاهش می‌یاید.

در مورد مصرف‌ آدامس به عنوان جایگزین نیکوتین، بحث‌ها و مناقشاتی درگرفته است. مخالفان معتقدند که با این کار ما اعتیاد را با اعتیاد دیگری جایگزین می‌کنیم. مصرف‌کننده‌هایی که موفق به ترک سیگار شده‌اند عقیده دارند که این کار روش خوبی برای قطع یک عادت مرگبار بدون رنج‌بردن از عوارض ناخوشایندِ پیرامونی آن است.

برچسب‌های‌ نیکوتین‌دار‌ را عموما در کنار برنامه‌های‌ جامع قطع رفتار استعمال سیگار به کار می‌‌برند. این برچسب‌ها بر روی بالاتنة فرد سیگاری چسبانده می‌شود و نیکوتین از طریق پوست به مدت 24 ساعت به شکل مداوم جذب بدن می‌شود. این برچسب‌ها را باید  8 تا 12 هفته تحت نظر یک متخصص بالینی به کار برد. در خلال این زمان، دوز نیکوتین را به‌تدریج کاهش می‌دهند تا زمانی که بدن فرد سیگاری کاملاً از نیکوتین پاک شود. گهگاه عوارض جانبی مثل برانگیختگی متوسط پوست، بی‌خوابی، خشکی دهان و عصبی‌شدن‌ بروز می‌کند‌. هزینة برچسب‌ها کمتر از یک بسته سیگار یعنی حدود 4 دلار است و برخی شرکت‌های بیمه هم از آن پشتیبانی می‌کنند.

«اسپری بینی» که نیاز به نسخه پزشک دارد، قدرتمند‌تر است و نیکوتین را بسیار سریع‌تر از برچسب یا آدامس به جریان خون وارد می‌کند. به بیماران هشدار داده می‌شود که در مورد مصرف‌ دوز بیش از حد دقت کنند، چون اگر 40 میلی‌گرم از نیکوتین به یکباره مصرف شود، می‌تواند منجر به مرگ شود. توصیة «وزارت دارو و غذای آمریکا» (FDA) این است که این اسپری به صورتی مصرف شود که سیگاری‌ها بجای سیگار به آن وابسته نشوند. این سازمان همچنین توصیه می‌کند که کسانی که مشکلات بینی و سینوسی، آلرژی یا آسم دارند نباید از آن استفاده کنند.

ابزار استنشاق‌کنندة‌ نیکوتین‌ نیز بنا به تجویز پزشک در دسترس است و شامل یک بخش دهانی و یک کارتریج است. فرد سیگاری با استنشاق از طریق‌ بخش دهانی، هوای اشباع‌شده با نیکوتین را تنفس می‌کند که از طریق غشای دهان ـ و نه شُش‌ها ـ جذب می‌شود. این نیکوتین آرام‌تر از نیکوتین سیگار جذب بدن می‌شود. استفاده از این ابزار باعث می‌شود عمل رفتن دست به سمت دهان همانند آن‌چه در هنگام سیگار کشیدن رخ می‌دهد، شبیه‌سازی شود و همچنین در انتهای گلو حس سیگار کشیدن به وجود بیاید. هر کارتریج برای حدود 80 بار استنشاق و در کل به مدت 20 دقیقه استفاده طراحی شده است.

 

ادامه دارد......

نوشتن نظر

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست.

اختلال حافظه، توهم، بدبینی و جنون روانی، سوغات مصرف شیشه است.                              والدین گرامی: با پرهیز از تحقیر، تنبیه بدنی و مقایسه، آسیب پذیری فرزندتان را در برابر اعتیاد کاهش دهید.                              باور نادرستی که خیلی ها را معتاد کرد: اگر ظرفیت داشته باشی، مصرف تفریحی مواد معتادت نمی کند.                             نوجوان عزیز: اعتیاد با این جملات شروع می شود: بیا امتحان کن، فقط یکبار.                             این خانواده ها مراقب باشند: خانواده های از هم پاشیده، بی بند و بار، سخت گیر و کم اطلاع در مورد اعتیاد.