1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
دوشنبه, 30 دی 1392 ساعت 12:28

داروهای تجویزی

ویدوسین ترکیب هیدروکودون و استامینوفن است. هیدروکودون یک ماده شبه افیونی نیمه ترکیبی است که از نظر اثراتی که دارد مشابه مورفین است. محصولات هیدروکودون زمانی که مورد سوءمصرف قرار می گیرند می توانند منجر به وابستگی، تحمل و اعتیاد شوند. ویکودین یکی از داروهایی است که بیشترین مورد تجویز برای درد را دارد.

مسکن ها

ویدوسین ترکیب هیدروکودون و استامینوفن است. هیدروکودون یک ماده شبه افیونی نیمه ترکیبی است که از نظر اثراتی که دارد مشابه مورفین است. محصولات هیدروکودون زمانی که مورد سوءمصرف قرار می گیرند می توانند منجر به وابستگی، تحمل و اعتیاد شوند. ویکودین یکی از داروهایی است که بیشترین مورد تجویز برای درد را دارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پيشگيري نوين،‌ اکسیکودون بعنوان یک مسکن بکار می رود و در داروهای زیادی از جمله اکسیکوتین (محصولی که توزیع آن بصورت کنترل شده است) و با آسپرین یا با استامینوفن ترکیب می شود. این داروها برای تسکین درد تجویز می شوند. برای تهیه تمام این مواد نسخه پزشک ضروری است و این مواد برای تسکین دردهای شدید بکار می روند.

فنتینال به طور گسترده برای بیهوشی و بی حسی استفاده می شود. دوراجسیک یک چسب فنتالین ترنسدرمال (از راه پوست) است که در دردهای مزمن استفاده می شود و استیک یک فرمولاسیون سخت از سیترات فنتالین  است که در دهان حل شده و از راه مخاط جذب می شود.

استفاده غیرمجاز از فنتالین دارویی اولین بار در اواسط دهة 1970 در جامعه پزشکی رخ داد. تا کنون بیش از 12 داروی مشابه فنتانیل به طور غیرقانونی تولید شده و در قاچاق موادمخدر ایالات متحده شناسایی شده است.

تأثیرات بیولوژیکی این دارو از تأثیرات هروئین قابل تمایز نیست بجز اینکه فنتالین ممکن است صدها بار قویتر باشد. فنتانیل  معمولاً بصورت وریدی استفاده می شود اما مانند هروئین می توان آن را به شکل تدخینی یا استنشاقی نیز استفاده کرد.

آلترام (ترامادول هیدروکلراید) و التراست (ترامادول با استامینوفن) داروهای تجویزی هستند که برای برطرف کردن دردهای متوسط تا تقریباً‌ قوی بکار روند.

تأثیرات مواد: مسکن ها

تأثیرات: سرخوشی، خواب آلودگی، تنگی نفس، تنگی مردمک، و حالت تهوع.

تأثیر مصرف بیش از حد مجاز: تنفس کند و سطحی، پوست سرد و مرطوب، تشنج، کما، و احتمالاً مرگ.

رده بندی CSA: هیدروکودون خالص و اکسیکودون در رده دوم هستند. محصولات هیدروکودون در رده سوم و پنجم قرار می گیرند

 

کندکننده ها

زاناکس (آلپرازولام) از خانواده کندکننده های بنزودیازپین است. این دارو برای درمان اضطراب و اختلالات اضطرابی بکار می روند.

والیوم (دیازپام) نیز از خانواده بنزودیازپین است که معمولاً‌برای درمان اضطراب ، بازگیری از الکل، اسپاسم های عضلانی و تشنج استفاده می شود. والیوم یکی از رایجترین داروهای تجویزی است در ایالات متحده است. استفاده همزمان از الکل یا کندکننده های دیگر با والیوم می تواند خطر مرگ داشته باشد.

آلپرازولام و دیازپام دو بنزودیازپین در بازار قاچاق هستند که بیشترین رواج را دارند. سوءمصرف این دارو بیشتر در نوجوانانی دیده می شود که این دارو را استفاده می کنند تا نشئه شوند. سوءمصرف بنزودیازپین ها در مصرف کنندگان هروئین و کوکائین به وفور دیده می شود.

تأثیرات مواد: کندکننده ها

تأثیرات: سوء استفاده زا زاناکس و والیوم منجر به فراموشی، خشونت، تحریک پذیری، رویاهای مبهم یا آزاردهنده و همچنین وابستگی جسمی و تحمل می شود.

تأثیرات استفاده بیش از حد: استفاده همزمان الکل یا داروهای کندکننده دیگر با والیوم یا زاناکس می تواند منجر به مرگ شود.

رده بندی CSA: زاناکس و والیوم در رده چهارم قرار می گیرند.

نوشتن نظر

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست.

اختلال حافظه، توهم، بدبینی و جنون روانی، سوغات مصرف شیشه است.                              والدین گرامی: با پرهیز از تحقیر، تنبیه بدنی و مقایسه، آسیب پذیری فرزندتان را در برابر اعتیاد کاهش دهید.                              باور نادرستی که خیلی ها را معتاد کرد: اگر ظرفیت داشته باشی، مصرف تفریحی مواد معتادت نمی کند.                             نوجوان عزیز: اعتیاد با این جملات شروع می شود: بیا امتحان کن، فقط یکبار.                             این خانواده ها مراقب باشند: خانواده های از هم پاشیده، بی بند و بار، سخت گیر و کم اطلاع در مورد اعتیاد.