1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
چهارشنبه, 05 خرداد 1395 ساعت 05:56

اعتیاد و بهداشت روانی

مقدمه

شناخت ابعاد اعتياد، شيوع و گسترش آن در بين نسل جوان به بررسی ها و تحقيقات علمی نياز دارد. با وجود مطالعات زيادي كه در حيطه شناخت اعتياد انجام شده است، هنوز تا رسيدن به هدف نهايي راه بسيار طولاني در پيش است؛ چون نه تنها اين يك مقوله بسيار پيچيده است، بلكه علل به وجود آورنده شيوع و گسترش آن نيز هر روز پيچيده تر مي شود.

مقدمه

اعتیاد به مواد مخدر عبارت است از مسمومیت تدریجی یا حادی كه به علت استعمال مداوم یك دارو اعم از طبیعی یا تركیبی ایجاد می شود و به حال شخص و اجتماع زیان آور است(ستوده، 1380، 191).

مقدمه

پدیده اعتیاد به مواد مخدر که زلزله خاموش نیز نامیده می شود، مسئله ای جهانی است که همه کشورها به نوعی با آن درگیرند و هر یک با توجه به زیر ساخت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود راه حل هایی را برای برخورد با این معضل بر می گزینند. افزایش جمعیت جوان٬میزان آسیب پذیری جوامع را به لحاظ مصرف مواد مخدر مصنوعی مضاعف نموده است زیرا جوانان امروزی یا به منظور حس کنجکاوی خود به دنبال هم گرایی با روند تحولات اجتماعی جهانی و هویت یابی و یابرای رهایی از فشارهای اجتماعی٬فرار از مشکلات و مسئولیت ها به سوی مصرف انواع مواد مخدر بویژه موادمصنوعی پناه می برند (آبایان٬ 1384).

صفحه 1 از 21

اختلال حافظه، توهم، بدبینی و جنون روانی، سوغات مصرف شیشه است.                              والدین گرامی: با پرهیز از تحقیر، تنبیه بدنی و مقایسه، آسیب پذیری فرزندتان را در برابر اعتیاد کاهش دهید.                              باور نادرستی که خیلی ها را معتاد کرد: اگر ظرفیت داشته باشی، مصرف تفریحی مواد معتادت نمی کند.                             نوجوان عزیز: اعتیاد با این جملات شروع می شود: بیا امتحان کن، فقط یکبار.                             این خانواده ها مراقب باشند: خانواده های از هم پاشیده، بی بند و بار، سخت گیر و کم اطلاع در مورد اعتیاد.