1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

مقدمه

از چند دهه پيش كه رسانه‌ها از لحاظ كمي، كيفي و تنوع موضوعي گسترش يافتند، برخي هنوز مشغول تحليل وضع موجود و تعيين نقش رسانه‌ها بودند و برخي نيز آينده‌اي بسيار گسترده و تأثيرگذار را براي رسانه‌ها پيش‌بيني كرده و اقدام به برنامه‌ريزي‌هاي علمي جهت استفاده حداكثري از قدرت رسانه مي‌نمودند.

گزارشی از مشاور ارشد پزشكی ايالات متحده‌ی آمريكا، سال 2012

عوامل اجتماعی، محيطی، شناختی و ژنتيك مؤثر بر مصرف دخانيات در نوجوانان و جوانان

گزارشی از مشاور ارشد پزشكی ايالات متحده‌ی آمريكا، سال 2012

مصرف دخانيات در تمام جهان به پديده‌اي تبديل شده كه تمام گروه‌هاي سني و به خصوص نوجوانان و جوانان را با خود درگير كرده است. اگرچه از نيمه‌ي دوم قرن بيستم (كه نخستين اقدامات براي كاهش مصرف دخانيات به اجرا درآمد) تاكنون، پيشرفت‌هاي خوبي در اين زمينه به دست آمده است، اما تعداد بسيار زيادي از نوجوانان و جوانان هنوز به مصرف دخانيات روي مي‌آورند. اين واقعيت كه تعداد كمي از نوجوانان سيگاري توان آن را دارند كه از اثرات قوي و اعتيادآور نيكوتين رهايي يابند، باعث مي‌شود تا مصرف دخانيات در بيش از 80 درصد آنها تا دوران بزرگسالي نيز ادامه يابد. طبق برآوردها، حدود نيمي از نوجواناني كه مصرف دخانيات را همچنان ادامه مي‌دهند، 13 سال زودتر از همسالان غير سيگاري خود فوت خواهند كرد (فاگراشتروم، 2002؛ دال و همكاران، 2004).

چهارشنبه, 01 مرداد 1393 ساعت 16:56

نقش رسانه ها در پیشگیری اولیه از اعتیاد

صدمات و پیامد های اعتیاد به مواد مخدر در جامعه جبران ناپذیر بوده و امروزه بحث پیشگیری و مقابله با مصرف مواد مخدر در دستور کار همه ی دولت ها قرار دارد. راههای مختلفی در بحث پیشگیری از مواد مخدر از خانواده تا دانشگاه و محیط اجتماعی مطرح است. اما امروزه به واسطه گسترش تکنولوژی، وسایل ارتباطی و اثر بخشی آنها در فرآیندهای آموزش و پیشگیری از اعتیاد سخت مورد توجه قرار گرفته اند. رسانه اعم از رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری بستر مناسبی است هم برای آموزش و هم اطلاع رسانی و جلب مشارکت عمومی برای پیشگیری از اعتیاد. هدف این مقاله تبیین جایگاه رسانه در بحث پیشگیری اولیه از اعتیاد است.

جوامع بشري همواره با مشکلات و آسیب‌هاي بسیاري مواجه بوده‌اند. با توجه به اینکه آسیب‌هاي اجتماعی بخش قابل توجهی از امور و سرمایه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و از آن جهت که توجه به آسیب‌ها منجر به پیشگیري و همچنین درمان آسیب‌ها می‌شود، این امر همواره مورد توجه انسان‌ها در دوره‌هاي مختلف واقع شده است و به آنها با نگاه معرفت‌شناختی و دانش مسلط عصر خویش نگریسته و در پی تبیین چرایی و چگونگی آنها بوده‌اند. از آسیب‌هاي اجتماعی که جامعه همواره با آن درگیر است می‌توان به «اعتیاد» اشاره کرد.

سوء استفاده از مواد و خشونت، سلامت بسیاری از جوانان را تهدید می‌کند. به خصوص افرادی که وضعیت اقتصادی مطلوبی ندارند، بیشتر در معرض خطر می‌باشند. با وجود اقدامات مناسبی که تا به حال در این زمینه صورت گرفته، هنوز یک روش علمی و مفید برای مداخله و پیشگیری از سوءمصرف مواد و خشونت در کودکان در معرض خطر پیدا نشده است.

یکشنبه, 31 فروردین 1393 ساعت 16:02

پیشگیری از اعتیاد در رسانه

از رسانه می توان به عنوان ابزارمناسبی درنشان دادن راهکارهای مناسب در پیشگیری از اعتیاد بهره گرفت، چراکه علاوه بر داشتن مخاطبین بسیار، در قالب های مختلف چون فیلم،تبلیغات تصویری و.... می توان بهترین تاثیر را در بیان پیشگیری از اعتیاد به کار گرفت.

عموم جامعه امریکا شدیداً تحت تأثیر قدرت تلویزیون و توانایی‌اش در شکل‌دهی به اجتماع قرار گرفته است. دید خوش بینانه‌ی مسئولان بهداشت عمومی در آغاز نسبت به تأثیر مثبت رسانه‌های جمعی بر روی جامعه منجر به نا امیدی و بدبینی شد.

در اين پژوهش تأثير فيلم و كاريكاتور بر نگرش دانش آموزان نسبت به اعتياد مورد بررسي قرار گرفته است.

صفحه 1 از 11

اختلال حافظه، توهم، بدبینی و جنون روانی، سوغات مصرف شیشه است.                              والدین گرامی: با پرهیز از تحقیر، تنبیه بدنی و مقایسه، آسیب پذیری فرزندتان را در برابر اعتیاد کاهش دهید.                              باور نادرستی که خیلی ها را معتاد کرد: اگر ظرفیت داشته باشی، مصرف تفریحی مواد معتادت نمی کند.                             نوجوان عزیز: اعتیاد با این جملات شروع می شود: بیا امتحان کن، فقط یکبار.                             این خانواده ها مراقب باشند: خانواده های از هم پاشیده، بی بند و بار، سخت گیر و کم اطلاع در مورد اعتیاد.