1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
پنجشنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 11:59

مداخله اجتماعی و پیشگیری موثر

سوء مصرف مواد مخدر، خشونت و بزهکاری جوانان به صورت غیر قابل باوری در حال افزایش است. امروزه مداخله جمعی جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی در میان خیل عظیم جمعیت جوانان بیش از مداخله فردی و روان شناسانه مورد نیاز است.

مقدمه

با شروع هزاره سوم، جامعه بشری با بروز مشکلاتی همچون هویت سردرگم، کاهش اعتماد به نفس، فقر معنویت و ضعف اعتقادات دینی، احساس پوچی و درماندگی، ناتوانی در ابراز وجود، آشفتگی عاطفی، کاهش اقتدار خانواده و بروز شخصیت‌های متزلزل با تأثیرپذیری اجتماعی از گروه همسالان در بین نوجوانان و جوانان مواجه شده، به طوری که عوامل فوق زمینه‌ساز رفتارهای نامناسب از جمله گرایش به اعتیاد گرديده‌اند.

اعتیاد به مواد مخدر به عنوان نابسامانی اجتماعی پدیده ای است  که آن را بلای هستی سوز نام نهاده اند زیرا ویرانگری های حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی می گردد و سلامت جامعه را به مخاطره می اندازد و هر سال این بلای خانمان برانداز قربانیان زیادی را به آغوش سرد خاک می نشاند.

مقدمه

کمتر پدیده‌ای را می‌توان یافت که مانند اعتیاد جوامع را مورد تهدید قرار داده باشد. با وجود خطرات و عوارض ناشی از اعتیاد، هر روز بر شمار قربانیان این دام مرگ‌بار افزوده می‌شود و مشاهده صحنه ‌ای هولناک آن اکنون نتوانسته به عنوان هشداری جدی برای اجتناب سایر افراد جامعه تلقی شود (فرجاد، 1377).

صفحه 1 از 19

اختلال حافظه، توهم، بدبینی و جنون روانی، سوغات مصرف شیشه است.                              والدین گرامی: با پرهیز از تحقیر، تنبیه بدنی و مقایسه، آسیب پذیری فرزندتان را در برابر اعتیاد کاهش دهید.                              باور نادرستی که خیلی ها را معتاد کرد: اگر ظرفیت داشته باشی، مصرف تفریحی مواد معتادت نمی کند.                             نوجوان عزیز: اعتیاد با این جملات شروع می شود: بیا امتحان کن، فقط یکبار.                             این خانواده ها مراقب باشند: خانواده های از هم پاشیده، بی بند و بار، سخت گیر و کم اطلاع در مورد اعتیاد.