تلفن تماس : 82233260

اثر مواد مخدر در فراموشی مشکلات


23 مرداد 1398 9 بازدید

اثر مواد مخدر در فراموشی مشکلات

بشر امروز در دنیای مدرنیته و در چنبره مشکلات مختلف فردی، اجتماعی، اقتصادی، روانی و فرهنگی همواره به دنبال پیدا کردن راه خروج از مشکلات و حل آنهاست.

بسیاری از افراد سالم جامعه که بیش از 98 درصد مردم را شامل میشود چاره حل مشکلات خود را در قوی کردن و تربیت خود و آموزش مهارتهای زندگی (life skills) پیدا میکنند. مهارتهای مهمی مثل

  • تصمیم گیری و حل مسئله
  • تفکر خلاقانه و تفکر نقادانه
  • مهارت ارتباطی و مهارت مدیریت رابطه
  • خودآگاهی و همدلی
  • مدیریت احساسات و هیجانات و مدیریت استرس

این کار انسانهای فعال و یادگیرنده است. اما انسانهایی که حوصله ندارند، وقت نمیگذارند و دنبال یادگیری و تقویت دانسته های خود نیستند دنبال راههای سریع و زودبازده هستند.

وقتی مشکل خانوادگی، عاطفی، اقتصادی و ... پیدا میکنند بجای تفکر خلاق، مشورت و پیدا کردن راه حل مسئله به فکر فراموشی، بی خیالی و دور زدن مسئله اصلی هستند. مثل کسی که سر درد دارد. سر درد یک علامت است ولی فرد بی اطلاع بجای پیدا کردن علت اصلی و درمان ریشه درد رو به سمت مصرف قرصهای مسکن می آورد. البته به صورت کوتاه مدت درد قطع میشود اما ریشه درد حل نمیشود.

در بررسی تجارب و شواهد میدانی زمینه های بروز اعتیاد در افراد معتاد در می یابیم تعداد قابل توجهی از آنها برای فرار از مشکل رو به مصرف مواد مخدر می آورند و  در حقیقت از مشکلات خود به دامن اعتیاد فرار میکنند اما با شروع مصرف مواد مخدر مشکلات بعدی پیش بینی شده و پیش بینی نشده ای گریبان آنها را میگیرد. این افراد با مصرف مواد ممکن است در روزهای اول حال خوب و خوشی داشته باشند اما قطعا این حالتها موقتی و زودگذر است چون به زودی اژهای چند سر اعتیاد کار خودش را شروع میکند و وضعیت را بسیار بدتر از قبل میکند.

وقتی میگوییم مهاترهای زندگی منظورمان برای همه افراد است به خصوص خانمها.

شواهد بسیاری وجود دارد که خانمها به دلیل بی مهری همسران فاقد مهارت زندگی درگیر مشکلات زیادی مثل اعتیاد می شوند. به جای حل مساله و کمک به برون رفت از مشکلات زندگی مشترک، دچار وادادگکی شده و به مصرف مشترک مواد مخدر با همسرانشان میپردازند. شواهد و تجربیات نشان میدهد اینجا نیز تازه آغاز ماجراست. پس از بروز مشکلات اقتصادی ناشی از بی پولی و خماری برای تهیه مواد مخدر پای پدیده هولناک بی غیرتی در این خانواده ها باز شده و مرد با رضایت و پیشنهاد خودش همسرش را برای تهیه مواد به تن فروشی وا داشته و او را درگیر مسائل و ناهنجاریهای غیر قابل پیش بینی مثل انحرافات جنسی، بیماریهای مقاربتی مثل ایدز و دیگر مسائل میکند.

بدبختی ماجرا در اینجاست که این خانوادهها دارای فرزند نیز باشند. فرزندانی که شاهد این روابط ناسالم و خطرناک هستند. آنها با ثبت این خاطرات در زندگی خود در دوران نوجوان، جوانی و بزرگسالی نسبت به اجرای آنچه آموخته اند فعال میشوند و خودتان تصور کنید چه آینده هولناکی را برای خود رقم میزنند.

شاید خانمهای محترم بیینده این برنامه و بحث کارشناسی بپرسند در موقع بروز بی مهری و بی توجهی از همسر باید چه کنند؟

اگر همسرتان سرد شده است این راهکارها را انجام دهید

با خودتان درباره انتظارات از خودتان صادق باشید
اولین گام مهمی که باید بردارید، تشخیص دادن این مساله است که دقیقا در چه حالت ها و موقعیت هایی احساس خوبی به شما دست نمی دهد. با این حال، باید از خودتان بپرسید که آیا واقعا خود رابطه مشترک تان به چنین حسی منجر می شود یا مسائل حاشیه ای؟

 با همسرتان صادق باشید
مرحله دوم، این است که کاملا با همسرتان صداقت داشته باشید. بسیاری از افراد انتظار دارند که همسرشان بتواند ذهن شان را بخواند و در هر شرایطی و در هر موقعیتی، کاملا از خواسته ها و نیاز های آنان آگاه باشد. در این وضعیت، اگر چیزی که مورد توقع شان است دقیقا اتفاق نیفتند، یا همه چیز به درستی پیش نرود، یا احساس کنند که نیازشان برطرف نشده است، احساس سرخوردگی می کنند.
بنابراین، هر فردی باید تلاش کند تا خواسته ها و نیازهایش را کاملا واضح به همسرش انتقال بدهد. در ضمن، این انتقال خواسته ها باید به صورتی انجام شود که بازخوردن مثبتی را در همسرتان به وجود بیاورد و او را به حالت دفاعی فرو نبرد.

ذهنیت متمرکز بر راه حل داشته باشید
اگر می خواهید که در برقراری ارتباط با همسرتان صادقانه تر رفتار کنید و در این زمینه موفق تر باشید، بهتر است که نسبت به خواسته های خود با همسرتان واضح تر عمل کنید.
متخصصان در این موارد توصیه می کنند که ذهنیت متمرکز بر راه حل داشته باشید. بنابراین، به جای فکر کردن دائمی به احساس بی توجهی، به این فکر کنید که چه کار هایی می توانند به حل مشکل و برطرف کردن این احساس کمک کنند. در این مرحله باید از خودتان بپرسید که دقیقا چه چیزی از همسرتان می خواهید و باید برای تغییر دادن مسائل دقیقا چه کار هایی انجام بدهید. توجه داشته باشید که در یک زندگی مشترک، هر دو طرف در شکل گیری هنجار ها نقش اساسی دارند. بنابراین، هیچ چیزی به اندازه همکاری دونفره نمی تواند در حل مشکلات به شما کمک کند.

 

نظرات کاربران 0 نظر