تلفن تماس : 82233260

يك پژوهشگر حوزه اعتياد گفت: آسیب‌های اعتیاد در زنان خیلی پیشرفته‌تر از مردان است و مداخلاتی که برایشان انجام مي‌شود باید به صورت مداوم و پیگیرانه باشد.


11 مهر 1396 19 بازدید

دکتر رویا نوری در گفت‌وگو با روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر با بيان اينكه امروزه سازمان‌ها و ارگان‌های ذي‌ربط در حوزه اعتياد به اين درك رسيده‌اند كه اعتیاد مسئله‌ای اجتماعی است، گفت: تا مردم در مسئله‌اي اجتماعي حضور نداشته باشند كاري از پيش نخواهد رفت.

وي تصريح كرد: براي تحقق رويكرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر نیازمند آگاه‌سازی و اطلاع‌رساني به مردم هستيم؛ به همین جهت رسانه و عوامل دیگر که توانایی آگاه‌سازی دارند طي چند سال گذشته به اين موضوع پرداخته‌اند، به عنوان مثال رسانه ملی در فیلم یا سریالی به آسیب‌هايي همچون اعتیاد و ایدز توجه كرده است و محتوايي با اين موضوعات ساخته است و در حال توليد دارد،‌ معتقدم اگر این روند به طور متعادل و هماهنگ پیش رود قطعا موفق خواهيم شد و توانسته‌ايم 97 درصد پاك جامعه از بلاي اعتياد مصون داريم.

اين پژوهشگر حوزه اعتياد گفت: اگر جامعه مردمی یعنی افرادي که می‌ترسند خودشان یا فرزندشان گرفتار شوند به حوزه پيشگيري از اعتياد وارد شود و اين جزو دغدغه‌شان شود،‌ توانسته‌ايم رويكرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر را محقق سازيم.

نوري ادامه داد: اعتماد و مشاركت مردم در هر حوزه‌اي نتیجه‌بخش است و اينگونه سرمایه اجتماعی در حوزه مبارزه با مواد مخدر بالا رفته و اعتماد اجتماعی نيز نسبت به منابع خبری به وجود مي‌آيد.

وي به اعتياد زنان اشاره كرد و گفت: اگر مردی مصرف‌کننده مواد مخدر باشد با وجود یک زن سالم، خانواده حفظ می‌شود اما در خانواده‌ای که زن مصرف‌کننده باشد آن خانواده از هم می‌پاشد و از بین خواهد رفت، همچنین خانواده‌های دارای فرزندان «بیش فعال» مستعد اعتیاد هستند.

اين پژوهشگر اعتياد ادامه داد: بیش فعالی زمینه اصلی برای ورود به مصرف مواد مخدر است و اگر به موقع و زودهنگام مداخلاتی برای این بچه‌ها اعمال شود می‌توانیم جلوی کسانی که مصرف کنندگان بعدی خواهند بود را در چند سال آینده بگیریم.

نوري افزود: آسیب‌های اعتیاد در زنان خیلی پیشرفته تر از مردان است و آسیبی که به زنان وارد می‌شود آنقدر پیشرفته و ماندگار است که مداخلاتی که باید برایشان انجام شود باید به صورت مداوم و پیگیرانه باشد و اگر بستری نشوند می‌توانند باز به چرخه آسیب‌های اجتماعی وارد شوند و آسیب‌های  اجتماعی را تصدی می‌دهند.

منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر

نظرات کاربران 0 نظر