نقش مهارت‌های زنـدگی در مقـاومت در برابـر وسوسه مصرف مـواد مخدر

 دانشجویان به عنوان سرمایه‌های ملی و انسانی همواره مورد توجه مسئولان بوده‌اند. اهمیت ویژه‌ای که سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان برای این گروه از آینده‌سازان کشور قائل هستند نباید تنها به آموزش علوم محدود ‌شود. بسیاری از دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه تجربه‌های اجتماعی اندکی دارند. به همین دلیل از رشد اجتماعی ـ روانی بازمانده و مهارت‌های لازم در رویارویی با شرایط جدید را ندارند. قرار گرفتن در این موقعیت مکانی و اجتماعی برای دانشجویان استرس‌زا بوده و چنانچه به موقع به آن رسیدگی نشود می‌تواند خطرآفرین باشد. بنابراین لازم است تا در کنار آموزش علوم مختلف، مهارت‌های مورد نیاز دانشجویان به منظور جلوگیری از بروز آسیب‌های روانی ـ اجتماعی نیز به آنان آموزش داده شود. در واقع باید باور داشت که دانشجویان به عنوان گروهی آسیب‌پذیر در معرض انواع آسیب‌های روانی و اجتماعی قرار دارند. این خطرات برای آن‌دسته از دانشجویانی که ناچار به اقامت در شهری دیگر و به دور از خانواده‌های خود هستند، بیشتر احساس می‌شود. به همین دلیل چنانچه امکان آموزش توانایی‌های مقابله با این خطرات برای همه‌ی‌تازه‌واردان به دانشگاه وجود ندارد، اولویت در آموزش به دانشجویانی است که دور از خانواده‌ی خود و در خوابگاه زندگی می‌کنند.

تنهایی و دوری از خانواده مشغولیت ذهنی این دانشجویان را افزایش داده و سختی‌های موجود در راه تحصیل را بیشتر می‌کند. برآیند این عوامل، استرس و اضطراب است که چنانچه دانشجو مهارت لازم برای مقابله و کنترل آن‌را نداشته باشد، روی آوردن به موادمخدر از جمله نخستین گام ها برای کاهش سطح آن خواهد بود.

پژوهش‌های موجود نشان می‌دهند که یکی از بهترین برنامه‌ های آموزشی برای مقاومت در برابر وسوسه یا پیشنهاد مصرف موادمخدر، آموزش مهارت‌های رفتار جرات‌مندانه، تصمیم‌گیری و تفکر نقاد است. یافته‌های این پژوهش‌ها بیانگر آن است که این برنامه‌ی آموزشی در پیشگیری اولیه‌ی چندین نوع موادمخدر از جمله سیگار موفق بوده است. بی‌گمان، آموزش همه‌ی مهارت‌های زندگی نتایج بهتری خواهد داشت.

خودآگاهی، عزت نفس و اعتماد به نفس اساسی‌ترین توانمندی‌ها و ضعف‌های هر انسانی هستند. این سه ویژگی فرد را قادر می‌سازد که فرصت‌های زندگی را مغتنم شمرده و بهترین تصمیم را در برابر خطرات احتمالی گرفته و با اطمینان بیشتر در راه رسیدن به هدف‌هایش گام بردارد.

براساس تعریف یونیسف، ده مهارت اصلی زندگی در سه سطح قابل تقسیم‌بندی است. در شماره‌های آینده به طور مفصل به مباحث مربوط به آموزش مهارت‌های زندگی پرداخته خواهد شد.

 مریم غفـاری برزگر (پژوهشگر حوزه آسیب های اجتماعی)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید